یک سوم بودجه افغانستان هزینه بخش نظامی می گردد

به گزارش وبلاگ دابی دابی، وزیر اقتصاد افغانستان بیان کرد که یک سوم کل بودجه این کشور برای بخش نظامی مصرف می گردد و این یکی از دلایل رشد کُند مالی افغانستان است.

یک سوم بودجه افغانستان هزینه بخش نظامی می گردد

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ دابی دابی، مصطفی مستور وزیر اقتصاد افغانستان گفت که یک سوم بودجه افغانستان، بیش از 1.6 میلیارد دلار، در بخش نظامی هزینه می گردد و صرف این مبلغ در امور نظامی را از دلایل رشد کُند اقتصادی این کشور دانست.

مستور به طلوع نیوز گفت، در حال حاضر بین رشد اقتصادی و رشد جمعیت در افغانستان توازن وجود ندارد و هزینه های بالای جنگ را از دلایل شرایط بد اقتصادی این کشور مطرح کرد.

بودجه معین شده افغانستان برای سال 1398 هجری شمسی حدود 399 میلیارد افغانی (بالغ بر 5 میلیارد دلار آمریکا) است و یک سوم این بودجه مبلغی بیش از 1.6 میلیارد دلار می گردد.

علاوه بر هزینه های بالای جنگ که در سراسر افغانستان جریان دارد بارها گزارش هایی از وجود فساد اقتصادی گسترده در بخش نظامی افغانستان از جمله وجود سربازان خیالی منتشر شده است اما وزارت دفاع افغانستان چندی پیش در گزارشی بیان کرد که با استفاده از فناوری بیومتریک در سرشماری نیروها این مسئله نیز به کل حل شده است.

جان سپکو سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان نیز پیش از این فساد گسترده را بزرگترین مشکل افغانستان دانسته و تصریح نموده بود که اقدامات واشنگتن سبب تقویت مقامات فاسد در این کشور شده است.

سپکو به درباره نقش آمریکا در گسترش فساد اقتصادی در افغانستان گفته بود که یاری های آمریکا به افغانستان سبب تقویت بسیاری از جنگسالاران، سران فاسد شبکه های جرایم سازمان یافته و ناقضین حقوق بشر شده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "یک سوم بودجه افغانستان هزینه بخش نظامی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک سوم بودجه افغانستان هزینه بخش نظامی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید