عملیات نظامی ترکیه در سوریه رسما شروع شد

به گزارش وبلاگ دابی دابی، رئیس جمهور ترکیه اعلام نمود عملیات نظامی جدید در شمال سوریه با اسم رمز چشمه صلح شروع شد.

عملیات نظامی ترکیه در سوریه رسما شروع شد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دابی دابی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه لحظاتی پیش از شروع عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه اطلاع داد.

اردوغان در صفحه رسمی توئیتر خود اسم رمز این عملیات را چشمه صلح عنوان نموده و نوشت: نیروهای مسلح ترکیه به همراه ارتش آزاد، عملیات چشمه صلح را علیه تروریست های پ.ک.ک/ی.پ.گ (حزب کارگران کردستان و یگان های مدافع خلق) و داعش در شمال سوریه شروع کرد. ماموریت ما ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی خود است.

وی با بیان اینکه یکی از هداف این عملیات بازگرداندن صلح به مناطق شرقی فرات و شمال سوریه است، اضافه کرد: عملیات چشمه صلح تهدیدات تروریستی علیه ترکیه را خنثی نموده و منجر به ایجاد یک منطقه امن می گردد که بازگشت پناهندگان سوری به خانه هایشان را تسهیل می نماید. ما تمامیت ارضی سوریه را حفظ نموده و جوامع محلی را از چنگ تروریست ها رها می کنیم.

دقایقی پیش از اعلام شروع عملیات توسط رئیس جمهور ترکیه به بهانه دور کردن شبه نظامیان کُرد از مرزهای جنوبی این کشور، جنگنده های اف-16 نیروی هوایی ترکیه به پایگاه های یگان های مدافع خلق در شهرهای رأس العین و تل أبیض حمله کردند. منابع محلی از وقوع حداقل پنج انفجار مهیب در این منطقه اطلاع دادند. (جزئیات بیشتر)

شبکه الاخباریه سوریه به نقل از خبرنگار خود در شمال این کشور، گزارش داد که در حملات هوایی ترکیه، مقرهای شبه نظامیان کُرد در روستاهای المشرافة و خربة البنات هدف قرار داده شدند.

دقایقی بعد از اعلام شروع عملیات ترکیه، توپخانه های نیروی زمینی ارتش این کشور بمباران پایگاه های نیروهای کُرد دموکراتیک سوریه (س.د.ف) در سرکانیه و گیرسپی را شروع کردند.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز با صدور بیانیه ای ضمن اشاره به شروع عملیات در شمال سوریه، مدعی شد: این عملیات تحت قوانین بین المللی، منشور سازمان ملل و قطعنامه های شورای امنیت درباره مبارزه با تروریسم انجام می گردد.

لحظه صدور شروع عملیات چشمه صلح توسط اردوغان

چاووش اوغلو چهار دستاوردی را که قرار است این عملیات داشته باشد، به توضیح ذیل خاطرنشان کرد:

  1. منطقه شرق فرات از شبه نظامیان کُرد پاکسازی می گردد.
  2. امنیت مرزی و تمامیت ارضی سوریه تضمین می گردد.
  3. آواره های سوری می توانند با ایمنی به خانه هایشان بازگردند.
  4. صلح و امنیت در منطقه برقرار می گردد.

وزارت خارجه ترکیه نیز خاطرنشان کرد که سفرای هر پنج عضو دائم شورای امنیت در آنکارا را احضار نموده و آنها را در جریان جزئیات عملیات جدید در سوریه قرار داده است.

اردوغان روز شنبه با هشدار به آمریکا مبنی بر اینکه زمان حرف زدن گذشته، تهدید نموده بود ارتش ترکیه به زودی در شرق فرات عملیات چند جانبه ای را شروع می نماید. (جزئیات بیشتر)

ترکیه میخواهد با ایجاد منطقه امن به طول بیش از 230 کیلومتر و عرض 30 الی 40 کیلومتر در امتداد مرزهای سوریه، علاوه بر دور کردن این شبه نظامیان، زمینه را برای اسکان دو میلیون سیصد هزار آواره سوری ساکن ترکیه ایجاد کند.

دولت سوریه از این تصمیم ترکیه به شدت انتقاد نموده و آن را اشغالگری جدید خوانده است. ایران و روسیه نیز در باره تبعات این عملیات ترکیه هشدار داده اند به ویژه اینکه می تواند فرآیند راه چاره سیاسی در ادلب را تحت الشعاع قرار دهد.

تصاویری از حمله جنگنده های ترکیه به شمال سوریه

منبع: خبرگزاری فارس

به "عملیات نظامی ترکیه در سوریه رسما شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات نظامی ترکیه در سوریه رسما شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید