11 کشوری که نمی دانستید نام خود را تغییر دادند

به گزارش وبلاگ دابی دابی، برخی کشور های جهان به دلایل مختلفی از جمله تقسیم اراضی، جنگ، تغییر حکومت، اعلام استقلال یا تنها به خاطر دشواری تلفظ برای خارجی ها، تصمیم گرفتند نام خود را تغییر دهند.

11 کشوری که نمی دانستید نام خود را تغییر دادند

برخی از این موارد سال ها پیش رخ دادند و ما حالا این کشور ها را با نام فعلی شان می شناسیم. اما برخی کشور ها هم بوده اند که در سال های اخیر دست به این کار زده اند و به همین خاطر هنوز برای مردم جهان سخت است که این کشور ها را با نام جدیدشان خطاب نمایند.

تغییر نام کشور ها حتی فرآیند ساده ای نیست، چه برسد به آنکه از لحاظ مالی کم هزینه باشد. با وجود همه این ها، برخی کشور ها جرأت انجام این کار را داشته اند.

در ادامه درباره 11 کشور جهان صحبت خواهیم کرد که نام خود را تغییر داده اند و به ماجرایی که در پشت این تصمیم وجود داشته خواهیم پرداخت.

1- هلند به ندرلند تغییر یافت

گرچه در زبان فارسی هنوز از این کشور با نام هلند (Holland) یاد می گردد، اما نام آن در واقع به ندرلند (Netherlands) تغییر یافته.

دو استان هلند شمالی و جنوبی در ندرلند که کماکان نام هلند را داشتند، با هدف یکپارچه کردن همه استان هایی که جزء ندرلند هستند و همچنین در اقدامی بازاریابانه، دیگر با عناوین هلند شمالی و جنوبی خطاب نمی شوند. از ژانویه 2020 آن ها هم مانند باقی استان های این کشور، ندرلند هستند. این تغییر در بسیاری بخش های دیگر، مثلاً در نام تیم فوتبال آن ها هم انجام شده.

2- سیلان به سریلانکا تغییر یافت

سیلان قدیم (Ceylon) یعنی سریلانکای امروزی (Sri Lanka)، نامی که پرتغالی ها در زمان کشف این سرزمین در سال 1505 میلادی بر روی آن گذاشته بودند را تغییر داد. این کشور بعد ها به جزئی از امپراتوری بریتانیا تبدیل شد و در سال 1948 استقلال خود را به دست آورد. با این حال، سال ها بعد بود که دولت این کشور جزیره ای تصمیم به تغییر نام آن گرفت. در سال 2011، نام سیلان در این کشور از همه چیز هایی که هنوز نام قدیمی را داشتند، از زیرمجموعه های دولت گرفته تا شرکت ها، حذف شد.

3- جمهوری مقدونیه به جمهوری مقدونیه شمالی تغییر یافت

جمهوری سابق مقدونیه (Republic of Macedonia)، در فوریه 2019 نام خود را به جمهوری مقدونیه شمالی (Republic of North Macedonia) تغییر داد. علت اصلی این تصمیم آن بود که این کشور بتواند عضو ناتو گردد و همینطور به این دلیل که از کشور همسایه خود یعنی یونان که منطقه ای به نام مقدونیه دارد، متمایز گردد. ساکنان این کشور کماکان خود را مقدونیه ای خطاب می نمایند و زبان رسمی آن هم مقدونیه ای باقی خواهد ماند.

4- جمهوری چک به چک تغییر یافت

به منظور ساده تر شدن تلفظ نام این کشور در وقایع ورزشی - در اقدامی بازاریابانه از سوی شرکت ها - و همینطور باقی جهان، جمهوری چک (Czech Republic) در آوریل 2016 نام خود را کوتاه کرد و به چک (Czechia) تغییر داد. این اقدام 20 سال مورد بحث بود تا آنکه بالاخره تصمیم بر آن شد که نام این کشور کوتاه تر گردد تا تلفظ آن در هر 6 زبان رسمی آن یعنی انگلیسی، فرانسوی، روسی، چینی، اسپانیایی و عربی ساده تر گردد. گرچه نام رسمی این کشور کماکان جمهوری چک است، اما چک به نام رسمی کوتاه شده آن تبدیل شده.

5- سوازیلند یه اسواتینی تغییر یافت

در آوریل سال 2018، پادشاه کشور آفریقایی سوازیلند (Swaziland) در بیانیه ای خاطرنشان کرد نام این کشور به اسواتینی (Eswatini) تغییر می یابد. این تغییر برای مردم این کشور غافلگیرنماینده نبود، چون این همان نامی بود که آن ها تا آن موقع هم از آن استفاده می کردند. اسواتینی در واقع ترجمه سوازیلند به زبان محلی این کشور است که معنای آن سرزمین سوازی ها است. به علاوه، نام قدیمی گیج نماینده بود، چون خیلی ها آن را با سوئیس (Switzerland) اشتباه می گرفتند.

6- آلتو ولتا به بورکینافاسو تغییر یافت

به مناسبت بیستمین سالگرد استقلال این کشور، نام جمهوری آلتو ولتا (Republic of Alto Volta) به بورکینافاسو (Burkina Faso) تغییر یافت که که در زبان محلی کشور به معنای سرزمین همه آدمیان است. این تغییر در سال 1984، با تغییر پرچم و سرود ملی همراه بود. نام قبلی به یکی رود های اصلی این سرزمین اشاره داشت.

7- برمه به میانمار تغییر یافت

در سال 1989، دولت نظامی حاکم بر این کشور مصمم شد نام آن را از برمه (Burma) به میانمار (Myanmar) تغییر دهد. این اقدام در کوشش برای حفظ نام این کشور در زبان محلی آن که میانما بود صورت گرفت. با این حال، هیچ کس با این تصمیم موافق نبود. به همین دلیل در برخی نقاط جهان کماکان اصرار دارند این کشور آسیایی را با نام برمه خطاب نمایند.

8- سیام به تایلند تغییر یافت

تغییر نام سیام (Siam) به تایلند (Thailand) اخیراً انجام نشده. این اقدام در سال 1939 به دست پادشاه آن موقع این کشور صورت گرفت. در زبان رسمی این کشور، نام آن Prathet Thai تلفظ می گردد که به معنای کشور مردمان آزاد است و ادای احترامی است به اولین ساکنان این کشور که به دنبال آزادی از چین به این سرزمین آمدند.

9- آفریقای جنوب غربی آلمان به نامیبیا تغییر یافت

وقتی کشور آفریقای جنوب غربی آلمان (German South West Africa) استقلال خود را از آلمان به دست آورد، نام آن به نامیبیا (Namibia) تغییر یافت. این اتفاق در سال 1990 رخ داد. مدتی بعد نام شهر ها و نواحی آن هم که به زبان آلمانی بودند تغییر یافتند. شهروندان، اما با این طرح اصلاً موافق نبودند، چون تا آن موقع دیگر به اسم های قدیمی عادت نموده بودند.

10- کیپ ورد به جمهوری کابو ورد تغییر یافت

یک مورد تغییر نام دیگر که اخیراً اتفاق افتاده مربوط به کشور کیپ ورد (Cape Verde) است که در سال 2013 صورت گرفت. نام این کشور حالا جمهوری کابو ورد (Republic of Cabo Verde) یا فقط کابو ورد است. کابو ورد همان نامی است که دریانوردان پرتغالی هنگام کشف این جزایر در سال 1444 میلادی بر آن گذاشتند.

11- ایالت آزاد ایرلند به ایرلند تغییر یافت

در سال 1937، ایالت آزاد ایرلند (Irish Free State) با هدف از میان بردن همه وابستگی های خود به بریتانیا (که به مدت 2 سال با آن در جنگی شدید بود) نام خود را به ایرلند (Ireland) یا در زبان ایرلندی، Éire تغییر داد.

تغییر نام یک کشور چقدر برای آن هزینه دارد؟

بیشتر کشور های این فهرست، نام خود را با این هدف تغییر دادند که بخشی از گذشته خود را پاک نمایند و به ماهیت واقعی خود نزدیک تر شوند، اما برخی از آن ها هم - مثل کشور هلند -به منظور تقویت صنعت گردشگری خود دست به این تغییر زدند. با این حال، همه چیز آنقدر ها که به نظر می رسد ساده نیست. این تغییر برای کشور ها ارزان هم تمام نمی گردد و هزینه هایی برای آن ها دارد. همه این کشور ها میلیون ها دلار یا معادل آن در واحد پول رسمی شان، برای تغییر نام خود هزینه کردند.

این فقط یک آغاز دوباره نیست. قانون اساسی، متون رسمی و حتی پول یک کشور هم باید تغییر نمایند. هر چیزی که نام قدیمی را بر خود دارد مثل نقشه ها، پرچم ها و سرودها، باید از آن پاک شوند و نام جدید در آن ها جایگزین گردد. طبیعی است که این کار زمان می برد.

در طرف دیگر ماجرا شهروندان هستند که به خطاب کردن کشورشان با نام قدیمی اش عادت نموده اند و حالا باید به گفتن و نوشتن آن عادت نمایند. این تغییرات یک شبه رخ نمی دهد و گرچه بسیاری کماکان مطمئن نیستند که آیا اصلاً این تغییر ضروری بوده یا نه، اما معمولاً در نهایت با آن کنار می آیند.

منبع: گردشبان

به "11 کشوری که نمی دانستید نام خود را تغییر دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 کشوری که نمی دانستید نام خود را تغییر دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید