یاوه گویی معاون ترامپ در نشست ورشو، اروپا از برجام خارج گردد

به گزارش وبلاگ دابی دابی، معاون رئیس جمهور آمریکا با انتقاد از کشورهای اروپایی به دلیل آنچه او کوشش برای شکست تحریم های ایالات متحده خواند، گفت زمان آن است که کشورهای اروپایی هم از توافق هسته ای با ایران خارج شوند.

یاوه گویی معاون ترامپ در نشست ورشو، اروپا از برجام خارج گردد

به گزارش فارس، مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی اش در نشست ورشو، به طرح اظهاراتی ضدایرانی پرداخت و مدعی شد که ایران مهمترین تهدید برای امنیت منطقه غرب آسیاست.

پنس گفت: شب گذشته رهبرانی از سرتاسر منطقه اتفاق نظر داشتند که بزرگترین تهدید برای ثبات و صلح منطقه جمهوری اسلامی ایران.

معاون رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از روز نخست ریاست جمهوری اش وعده داده بود کنار مردم ایران بایستد، گفت: او پای حرفش ایستاد و ایالات متحده را از توافق هسته ای فاجعه بار با ایران، خارج کرد.

او برجام را از متوقف کردن برنامه هسته ای ایران ناتوان خواند و گفت این توافق صرفا پیشرفت هسته ای ایران را به تأخیر انداخت. به ادعای پنس، تمام حاضران در نشست شب گذشته ورشو اتفاق نظر داشته اند که پس از حصول توافق هسته ای، ایران ستیزه جوتر شده است.

وی در ادامه با تمجید از امارات و بحرین به دلیل حمایت از کوشش های ضدایرانی آمریکا، گفت: اما متأسفانه، بعضی از شرکای پیشروی اروپایی ما به هیچ وجه در این زمینه همکاری ننموده اند. در واقع آن ها کوشش هایی را برای شکستن تحریم های اقتصادی ما، رهبری نموده اند.

او با اشاره به ساز و کار اقتصادی موسوم به اینستکس که از سوی آلمان، فرانسه و انگلیس به بهانه تسهیل مبادلات تجاری اروپا و ایران تأسیس شده، گفت: ما این را، کوششی برای شکستن تحریم های ایالات متحده علیه رژیم ایران می دانیم.

پنس اضافه نمود: این گامی حساب نشده است، که فقط ایران را تقویت، اتحادیه اروپا را تضعیف و فاصله میان اروپا و ایالات متحده را بیشتر می نماید. بعضی استدلال می نمایند که ایران در تعریف مضیق از برجام، در انطباق با این توافق است. مسئله انطباق نیست، مسئله خود توافق است.

امروز، تحریم های ایالات متحده علیه ایران، قدرتمندترین تحریم ها در تاریخ است و اگر ایران رفتار خطرناک و ثبات زدای خود را تغییر ندهد، از این هم بیشتر و قدرتمندتر می گردد... زمان آن فرارسیده که شرکای اروپایی ما کنار ما و مردم ایران بایستند و در کنار متحدان و شرکای ما در آن منطقه بایستند.

وی سپس گفت زمان آن فرارسیده است که شرکای اروپایی ما از توافق هسته ای با ایران خارج شوند و در اعمال فشار اقتصادی و سیاسی به ایران با آمریکا همراه شوند. معاون رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: نباید اجازه دهیم این فرصت از دست برود.

معاون رئیس جمهور آمریکا در ادامه موضعی مشابه اظهارات مایک پامپئو وزیر خارجه این کشور گرفت و تلویحا ابراز امیدواری کرد که فشار اقتصادی ناشی از تحریم ها، موجب بروز ناآرامی در ایران گردد. وی گفت در آن صورت جامعه بین الملل باید از مردم ایران حمایت کند.

ساعتی پیش پامپئو هم در اظهاراتی مشابه در مصاحبه با شبکه سی بی اس در خصوص تبعات اعمال تحریم علیه ایران، گفت واشنگتن معتقد است که بدتر شدن وضعیت اقتصادی در ایران می تواند به خیزش مردم ایران منجر گردد.

49311

منبع: خبرآنلاین

به "یاوه گویی معاون ترامپ در نشست ورشو، اروپا از برجام خارج گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاوه گویی معاون ترامپ در نشست ورشو، اروپا از برجام خارج گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید