گردشگری پرنده نگری؛ صنعتی نوپا در استان کرمانشاه

به گزارش وبلاگ دابی دابی، پرنده نگری از شاخه های پرطرفدار صنعت گردشگری طبیعت (اکوتوریسم) بوده و در کرمانشاه که یکی از غنی ترین استان های کشور به لحاظ زیست انواع پرندگان است، به عنوان صنعتی نوپا محسوب می گردد.

گردشگری پرنده نگری؛ صنعتی نوپا در استان کرمانشاه

پرنده نگری شاخه ای از بوم گردی یا اکوتوریسم و از محبوب ترین انواع گردشگری با هدف خاص محسوب می گردد که علاقه مندان زیادی در کشورهای مختلف دنیا دارد به طوری که تنها در کشور انگلیس بیش از 300 هزار پرنده نگر حرفه ای وجود دارد.

برخلاف دیگر شاخه های طبیعت گردی مانند کوهنوردی، افرادی با توانایی های کمتر فیزیکی و بدنی نیز می توانند به سادگی در برنامه های پرنده نگری شرکت نموده و جریان زندگی در طبیعت را از نزدیک لمس نمایند.

با رسیدن موسم پاییز و وزیدن خنکای روح بخش مهرماه، زیبایی و رنگارنگی پرهای یک سهره طلایی کرمانشاهی یا زیبایی آواز یک توکا در استان غنی کرمانشاه می تواند هر بیننده یا مخاطب ای را تحت تاثیر قرار دهد.

کرمانشاه می تواند مقصد مهم گردشگری پرنده نگری کشور گردد

کارشناس گردشگری اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کنگاور در این راستا، گفت: یکی از انواع گردشگری های رایج در دنیا امروز، گردشگری پرنده نگری است.

محمدجواد عظیمی اضافه نمود: دوستداران طبیعت و حیات وحش در این نوع از گردشگری به محل های زندگی پرندگان بومی و یا ایستگاههای پرندگان مهاجر در بهار و پاییز می روند، از آنها بازدید و لحظات زیبایی را ثبت و ضبط می نمایند.

این کارشناس میراث فرهنگی ادامه داد: استان کرمانشاه با داشتن تالاب ها، رودخانه ها، سراب ها و زیستگاه های طبیعی متنوع مکان زیست نزدیک به 250 گونه پرنده بومی و مهاجر است.

او توضیح داد: تنوع پرندگان شکاری در این استان تماشایی است و انواع بوف، عقاب قهوه ای و سیاه، قرقی، شاهین، باز و شاه باز زندگی می نمایند که در چرخه طبیعت وجود آنها بسیار مفید و ارزشمند است.

کی از زیباترین پرندگان مهاجر که در تابستان ها در باغ های کنگاور مشاهده می گردد، پری شاهرخ نام دارد که پرنده ای میوه خوار است و به رنگ های سبز و طلایی می باشد.

عظیمی اظهار داشت: می توان این صنعت گردشگری مغفول و نوپا در استان کرمانشاه را با معرفی مناسب در فضای مجازی، تهیه فیلم های کوتاه، مستند، دفترک، کارت پستال و... به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری پرنده نگری در ایران بدل کرد.

وی در پایان یادآور شد: آرامش و لذت پرنده نگری به حدی است که بسیاری از روانشناسان آن را راه حلی برای آرامش فکری و تقویت روحیه افراد می دانند؛ توریست پرنده نگر نسبت به بقیه گردشگران به زیرساخت های گردشگری چندان اهمیت نمی دهد و آنان بیشتر اوقات خود را در دل طبیعت می گذرانند و موضوع هتل، حمل و نقل و رستوران خیلی برایشان جذاب نیست و این از مزایای تسهیل در جذب گردشگر به استان کرمانشاه خواهد بود.

منبع: دنیای سفر

به "گردشگری پرنده نگری؛ صنعتی نوپا در استان کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری پرنده نگری؛ صنعتی نوپا در استان کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید