کشف غارنگاره های 30 هزار ساله در کرواسی!

به گزارش وبلاگ دابی دابی، کشف غارنگاره های 30 هزار ساله

نقاشی های دیواری که هرازگاهی در غارهای باستانی کشف می شوند اطلاعات بسیار زیادی در مورد نیاکان و اجدادمان به ما می دهند. اخیرا باستان شناسان در یک غار باستانی در کشور کرواسی نقاشی های دیواری کشف کرده اند که به اعتقاد آن ها متعلق به 30 هزار سال پیش هستند. این دیوارنگاره ها، اولین نقاشی های دیواری با این قدمت هستند که در تا به حال در شبه جزیره بالکان کشف شده اند. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا در مورد کشف غارنگاره های 30 هزار ساله بیشتر صحبت کنیم.

کشف غارنگاره های 30 هزار ساله در کرواسی!

نقاشی های غار باستانی

در منطقه اروپای غربی تا به حال نقاشی های دیواری متعددی کشف شده اند. با این حال، کشف غارنگاره های 30 هزار ساله در کرواسی به دلیل قدمت بالایی که دارد کشف مهم و باارزشی تلقی می شوند. تیمی بین المللی که توسط باستان شناسی از دانشگاه ساوت همپتون و دانشگاه بوردو هدایت می گردد پیروز به کشف اولین نمونه های غارنگاره های پیش از تاریخ در شبه جزیره بالکان و کرواسی شده اند. به گفته باستان شناسان این غارنگاره ها قدیمی ترین نقاشی های دیواری هستند که تا به حال در شبه جزیره بالکان پیدا شده اند و ابعاد جدیدی از زندگی انسان های نخستین در این منطقه را بازگو می کنند.

غارنگاره های 30 هزار ساله که نقاشی هایی سرخ رنگ هستند یک گاومیش و یک بز کوهی را به تصویر می کشند. به گفته کارشناسان احتمالا زمان خلق این نقاشی ها 30 هزار سال پیش است. جین کلاتس، مورخ و کارشناس فرانسوی در مورد کشف غارنگاره های 30 هزار ساله در کرواسی می گوید:

این اتفاق بی شک کشفی مهم و قابل توجه محسوب می گردد. زیرا این کشف در منطقه ای اتفاق افتاده که تا به حال هیچ یافته مشابه ای در آن مشاهده نشده بود. با توجه به نقاشی های داخل این غار و بررسی آن ها، تاریخ خلق آن ها به عصر سنگ پسین بر می گردد.

البته غارنگاره های 30 هزار ساله در کرواسی به طور کامل سالم باقی نمانده اند و برخی قسمت های این نقاشی ها زیر لایه های سنگواره های کربنات کلسیم مدفون شده اند. نقاشی های 30 هزار ساله داخل غاری با عمق 110 متر در کشور کرواسی کشف شده اند. جالب است بدانید که در دوران عصر سنگ پسین، آب و هوا و شرایط جوی اروپا نسبت به الان بسیار سردتر بود و سطح آب دریاها هم به مراتب پایین تر بود. به این ترتیب انسان های آن زمان که در این غار پناه گرفته و زندگی می کردند می توانستند رود بزرگ و پرآبی که در دشت وسیع آن حوالی جاری بود را تماشا کنند (جایی که اکنون دریای آدریاتیک در آن واقع شده است).

روئیز ردوندو، باستان شناس دانشگاه ساوت همپتون در مورد کشف غارنگاره هاری 30 هزار ساله در کرواسی می گوید:

به عنوان یک باستان شناس هدف اصلی ما تنها تحقیق و بررسی این نقاشی ها نیست. بلکه هدف کسب اطلاعاتی در مورد جوامع اولیه و انسان هایی است که این نقاشی ها را خلق کرده اند.

غارنگاره چیست؟

نقاشی غار یا غار نگاره به نوعی نقاشی می گویند که در دوران پیشاتاریخ روی دیوارهای غارهای باستانی کشیده می شده است. قدیمی ترین غارنگاره های کشف شده در اروپا قدمتی 32000 ساله دارند و متعلق به فرهنگ اوریگنشن هستند. هدف اصلی از خلق این غارنگاره ها هنوز تعیین نیست: شواهد و مدارک نشان می دهد که این نقاشی ها صرفا نقاشی و تزیین دیوارهای غار نبوده است و مفهومی عمیق تر پشت آن ها وجود دارد. چرا که بسیاری از این نقاشی ها داخل غارهای غیرمسکونی پیدا شده اند. علاوه بر این، این غارنگاره ها عموما در قسمت هایی از غار کشیده شده اند که دسترسی به آن ها سخت بوده است. بسیاری معتقدند این غارنگاره ها مفاهیمی مرتبط با آداب آئینی و مذهبی بوده و برخی دیگر بر این باورند که این تصاویر شیوه ای برای برقراری ارتباط با دیگر انسان ها بوده اند.

کشف غارنگاره های 3000 هزار ساله در کرواسی قدیمی ترین نقاشی های داخل غار است که در این مناطق پیدا شده اند. باستان شناسان و کارشناسان معتقدند این کشف بتواند ابعاد جدیدی از زندگی و سکونت انسان ها را در هزاران سال پیش روشن کند.

منبع: sciencedaily.com

منبع: الی گشت

به "کشف غارنگاره های 30 هزار ساله در کرواسی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف غارنگاره های 30 هزار ساله در کرواسی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید