محققان نحوه آموزش ربات ها را دگرگون کردند

به گزارش وبلاگ دابی دابی، محققین دانشگاه راتگرز مدلی از هوش مصنوعی طراحی و معرفی نموده اند که نه تنها از شبکه های عصبی استفاده می نماید بلکه شامل آستروسیت ها نیز می شوند که تغذیه و حفاظت یاخته های عصبی را بر عهده دارد. این اتفاق رویکردی تازه در زمینه آموزش ربات ها (الهام گرفته شده از مغز انسان) خواهد بود.

محققان نحوه آموزش ربات ها را دگرگون کردند

دانشمندان از جهت جدیدی برای طراحی نورومورفیک (محاسبات عصبی) استفاده نموده اند. آنها با تقلید از ساختار مغز انسان به طور کامل و نه فقط متمرکز روی کار اعصاب، به آنالوگی از آستروسیت ها دست یافته اند که می تواند عملکرد یک ارگان یا سلول ها را تنظیم نمایند. محققین اشاره دارند که این نخستین بار است که در توسعه مدل ها نورون ها تنها واحد های پردازشگر مغز انسان برای الگوبرداری در علوم در نظر گرفته نشده اند.

مهندسین مدل های محاسبه گری طراحی نموده اند که آنچه در تماس یک آستروسیت با نورون ها در جریان دریافت و ارسال نبض اتفاق می افتد را توصیف می نماید. آنها سپس از این مدل ها برای ساخت بلوک های ساختاری و شبکه های آستروسیت عصبی استفاده کردند، که منجر به طراحی چیپ های نورومورفیک با امکان کنترل ربات شده است.

دانشمندان در یادداشت خود ذکر نموده اند: از آنجایی که آستروسیت ها نقش مهمی در مغز بازی می نمایند، مطالعات و پیاده سازی آنها در یک ماشین بسیار هیجان انگیز و البته مفید خواهد بود. هدف اصلی ما از این تحقیقات این است که بفهمیم نورون ها و آستروسیت ها چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار نموده و الگوریتم هایی می سازند که به بدن اجازه می دهد خیلی از فعالیت ها را انجام دهد.

آستروسیت ها می توانند فعالیت های عصبی و رفتار ربات ها را دست خوش تغییر نمایند. این مدل از انتقال نبض توسط نورون ها، به شکل بنیادین با الگوریتم های یادگیری که فقط می توانند ساختار شبکه را تغییر دهند متفاوت است. بنابراین این محققین اولین افرادی بودند که از سلول هایی با توانایی آموزش رفتار پیچیده تر به ربات ها صحبت به میان آوردند.

این تیم عملکرد و بهره وری مدل طراحی شده را با کنترل کردن یک ربات با شش بازو در محیط به نمایش گذاشته اند. این سیستم به ربات مورد بحث اجازه داده تا سرعت های مختلف را تجربه کند و به صورت اتوماتیک از موانع عبور کند. بدون شک مجموعه تحقیقات اجرا شده فرصت ها و افق وسیعی را پیش روی محققین شاخه هوش مصنوعی قرار داده است.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک

به "محققان نحوه آموزش ربات ها را دگرگون کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان نحوه آموزش ربات ها را دگرگون کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید