طرز تهیه میگو پفکی سوخاری با ماءالشعیر

به گزارش وبلاگ دابی دابی، علاوه بر طرز تهیه میگو پفکی سوخاری با ماءالشعیر در ادامه با دانستنی های مفیدی در ارتباط با خرید میگو، ارزش تغذیه ای میگو و تفاوت میگو تازه و میگو منجمد آشنا خواهیم شد.

طرز تهیه میگو پفکی سوخاری با ماءالشعیر

آیا میگوهای ریز و درشت از نظر ارزش تغذیه ای با هم متفاوت هستند؟

نه، به طور کلی هر 100 گرم میگو دارای حدود 99 کیلوکالری انرژی، 18 گرم پروتئین، 10 گرم چربی، 168 میلی گرم کلسترول، 5/2 میلی گرم اسیدهای چرب اشباع، 6/2 گرم اسیدهای چرب چند غیراشباع، 1/4 گرم اسیدهای چرب غیر اشباع، 3/0 گرم اسید چرب امگا3 و 9/1 گرم هم کربوهیدرات است. انواع میگو تفاوت هایی جزیی در ترکیب های تشکیل دهنده و مواد مغذی دارند؛ به طوری که میزان آب در گوشت میگو از حدود 5/71 تا 6/79 درصد، پروتئین از 18 تا 23 درصد، چربی از 7/0 تا 3/2 درصد و مواد معدنی از 1 تا 3/1 درصد متغیر است بنابراین نمی توان تفاوت چندانی از نظر ارزش تغذیه ای بین میگوهای ریز و درشت قائل شد.

آیا تفاوتی بین میگوهای یخی و تازه وجود دارد؟

ممکن است در فرایند آماده سازی میگوهای یخ زده، برای به تاخیر انداختن فساد و جلوگیری از ایجاد لکه های سیاه، از افزودنی های احیانماینده شیمیایی که به دیپ معروف هستند، استفاده گردد. اسید اسکوربیک و متا بی سولفیت سدیم، از معروف ترین این مواد هستند. به همین دلیل بهتر است اگر می توانید، میگو را هم مانند سایر خوراکی ها تازه خریداری و مصرف کنید. البته استفاده از میگوهای یخی هم با وجود این مواد، اشکالی ندارد.

تفاوت شاه میگو با سایر میگوها چیست؟

شاه میگو یا همان لابستر، از نظر علم دامپزشکی، نوعی میگو نیست بلکه از انواع خرچنگ ها به شمار می رود که بخش خوراکی شاه میگو، دم آن است. لابستر معمولا از طریق دام (و نه تور صید میگو)، صید می گردد. این موجود را می توان بعد از صید به مدت طولانی در ظرفی از آب دریا یا آبی شبیه به ترکیب آب دریا نگهداری کرد. ضمن اینکه لابستر در دمای 4 2 درجه سانتی گراد و رطوبت مناسب تا 3 هفته هم زنده می ماند. به همین دلیل هم در بخشی از غرفه های صید ماهی، لابستر را زنده می فروشند. شاه میگو، یکی از گران ترین غذاهای دریایی در جهان است و در بسیاری از کشورها جزو غذاهای اشرافی محسوب می گردد. پختن لابستر زنده، اثری در کیفیت آن ندارد و به همین دلیل کشتن آن قبل از پختن ضروری نیست. اگر ضرورتی برای کشتن این موجود احساس گردد، رایج ترین روش پخت، غوطه ور کردن آن در آب جوش است و آب مورد استفاده نیز باید دارای 2 تا 3 درصد نمک باشد و لابسترها، از زمان به جوش آمدن آب، 20 تا 30 دقیقه در آن قرار داده شوند. اما ذکر این نکته لازم است که بعضی از مراجع تقلید خوردن شاه میگو را حرام می دانند.

چرا میگوهای درشت تر، گران تر هستند؟

میانگین وزن میگوهای ایرانی، حدود 7 گرم است. مبنای صید هم وجود 70 درصد میگو با وزن بالاتر از 11 گرم یا بالای 12 سانتی متر طول است. گران بودن میگوهای درشت تر، به بازارپسندی بیشتر آنها بستگی دارد و پایه علمی و ربطی به ارزش تغذیه ایشان ندارد. معمولا میگوهای سر تیز، اندازه کوچکی دارند و ارزش مالی آنها کمتر است که این به معنای پایین تر بودن ارزش تغذیه ای آنها در برابر سایر میگوها نیست.

بهتر است میگوها را پاک کرده خریداری کنیم یا پاک نکرده؟

اگر بخواهیم میگو را از جنوب کشور تهیه کنیم، بهتر است میگوی صید شده روز را صبح زود به صورت تازه و پاک نکرده بخریم، سپس آن ها را به کارگرانی که در غرفه های فروش میگو حضور دارند، تحویل بدهیم که جلوی چشمان خودمان پاک نمایند. در این صورت، تا حد زیادی می توانیم مطمئن باشیم که میگوی تازه تهیه کرده ایم اما ساکنان شهرهایی که از سواحل جنوبی کشور دور هستند، مجبورند میگو را منجمد و پاک کرده بخرند، زیرا میگو غذایی به شدت فساد پذیر است که پس از صید باید سریع، تمیز و منجمد گردد. اگر میگو در هوای گرم قرار بگیرد، به سرعت فاسد، نرم و رنگ پوسته کیتینی آن قرمز می گردد. این میگوها به میگوی تبدار معروف هستند. البته نباید این میگوها را با میگوهایی که رنگ پوسته آنها به صورت طبیعی قرمز یا قهوه ای است، اشتباه گرفت. حواستان باشد که در مرحله جدا کردن سر و شستشوی میگو که اولین مرحله آماده سازی آن است، هرچند که به ظاهر فقط سر میگو جدا می گردد، اما در اصل، کارگران همراه با سر، تمام اندام های تنفسی و بخش عمده ای از اندام های گوارشی میگو را هم خارج می نمایند. خارج کردن اندام های فوق، باعث تخلیه بخش عمده باکتری ها و آنزیم هایی می گردد که در حالت طبیعی، در میگو فساد ایجاد می نمایند. میگوی تازه، فقط 1 تا 2 روز قابل نگهداری است. در حالی که میگوی منجمد تا چند هفته قابلیت نگهداری دارد.

مواد لازم جهت تهیه میگو پفکی سوخاری با ماءالشعیر

میگو

400 گرم

آرد همه منظوره

به میزان لازم

ماءالشعیر

1/2 پیمانه

سیر

2 حبه

نمک و فلفل، زعفران

به میزان لازم

بیکینگ پودر

1 قاشق چایخوری

روغن مایع

2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه میگو پفکی سوخاری با ماءالشعیر

 1. میگوها را پاک کرده، پشت آن ها را برش داده روده آن را خارج کرده و کنار بگذارید.
 2. در یک کاسه سیر رنده ریز شده، زعفران، بیکینگ پودر، ماءالشعیر، روغن مایع، نمک و فلفل را مخلوط کنید. آرد را کم کم افزوده تا سس به غلظت ماست زده شده در بیاید.
 3. میگوها را داخل مایه بالا به مدت 30 دقیقه استراحت دهید.
 4. سپس میگوها را داخل روغن داغ سرخ کرده روغن اضافی آن را به یاری دستمال کاغذی بگیرید و درون ظرف سرو قرار دهید و با سبزیجات مختلف تزیین کنید.

جهت آشنایی با طرز تهیه میگو سوخاری نارگیلی و دست پیچ میگو به سایر بخش های آشپزی وبلاگ دابی دابی مراجعه فرمایید.

از خواص ماءالشعیر چه می دانید؟

 • مواد سازنده ماءالشعیر از لخته شدن خون تا حد بالایی بدن را مقاوم می نمایند.
 • نوشیدن ماءالشعیر می تواند از دیابت جلوگیری کند.
 • ماءالشعیر استحکام استخوان ها را بیشتر و از پوکی استخوان جلوگیری می نماید.
 • ماءالشعیر پوست را شفاف و قابل انعطاف تر می نماید.
 • ماالشعیر یاری می نمایند که تشنگی شما بهتر و سریع تر از نوشیدن آب برطرف گردد.
 • ماءالشعیر حاوی مالت جو، گلوکز، ویتامین های گروه B، ویتامین C، اسیدهای آمینه و آب کربوناته است.
 • رشد بدن به خصوص سلول های مغزی در بچه ها با نوشیدن ماءالشعیر تسریع می باید.
 • دفع رسوبات کلیه و جلوگیری از تشکیل سنگ های کلیوی و ادراری، ضد عفونی کردن روده، افزایش شیردهی در مادران از فواید عالی ماءالشعیر است.
 • برطرف خستگی اعصاب، یاری به دفع سنگ های کلیوی در صورت عدم مصرف افراطی و جلوگیری از تشکیل این سنگ ها در صورت مصرف متناسب از دیگر خواص آن است.
 • همچنین ماءالشعیر در تامین آب و الکترولیت های بدن نوشیدنی مناسبی است. جو یکی از غلات است که از قدیم به عنوان منبع تامین غذای بشر مطرح بوده است و خود نیز دارای بیشتر مواد مغذی موجود در غلات است. البته امروزه گندم جای او را گرفته، زیرا در نانوایی استفاده از آن رایج تر است.

مضررات مصرف ماءالشعیر

 • بسیاری از افراد تصور می نمایند که ماءالشعیر نوشیدنی مغذی است که نه چاق می نماید و نه مضرات نوشابه را دارد بنابراین در هر وعده، بدون هیچ محدودیتی آن را نوشیده و پس از مدتی دچار مسائل متعددی می شوند. در حقیقت ماءالشعیر، نوشیدنی است که از جو تهیه می گردد. درست زمانی که جو جوانه می زند آن را خشک و بعد عصاره گیری می نمایند. عصاره به دست آمده از جوانه که اصطلاحاً به آن مالت می گویند را ماءالشعیر می نامند. ماءالشعیر کلمه ای عربی به معنی آب جو است.
 • زیاده روی در مصرف ماالشعیر ، به علت داشتن قند و گاز Co2 برای سلامتی مضرّ است، زیرا قند و اسید موجود در آن باعث پوسیدگی دندان ها می گردد. قند هم باعث ایجاد کالری اضافی و چاقی می گردد.
 • به هر حال در ماءالشعیر هم شکر و گازکربنیک به اندازه موجود در نوشابه وجود دارد و اثر چاق نمایندگی و بروز پوکی استخوان آن متفاوت نیست. تنها مزیت ماءالشعیر نسبت به نوشابه در املاح و ویتامین هایی است که از جو دریافت می گردد و تا حدی از نوشابه بهتر به نظر می رسد اما زیاده روی در خوردن آن نیز می تواند همانند زیاده روی در مصرف نوشابه مشکل ساز باشد.
منبع: ستاره

به "طرز تهیه میگو پفکی سوخاری با ماءالشعیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه میگو پفکی سوخاری با ماءالشعیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید