شکست پروژه پرورش ماهیان در قفس در صورت رعایت نکردن نکات زیست محیطی دریا

به گزارش وبلاگ دابی دابی، هر چند که توسعه پرورش ماهیان در قفس می تواند به توسعه بینجامد، ولی مطالعات محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی نشان می دهد که در صورت عدم رعایت نکات زیست محیطی دریا این پروژه ها با شکست روبرو خواهد شد.

شکست پروژه پرورش ماهیان در قفس در صورت رعایت نکردن نکات زیست محیطی دریا

به گزارش وبلاگ دابی دابی دکتر علی مهدی نیا، عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی امروز در نشست دستاوردهای پژوهشی حوضه دریای خزر و خلیج فارس که در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی برگزار گردید، با تاکید بر توجه به مقررات زیست محیطی در پرورش ماهیان در قفس، اضافه نمود: در صورتی که نکات زیست محیطی در پرورش ماهیان در قفس رعایت نگردد، با شکست روبرو می گردد، به گونه ای که در اسپانیا دستور جمع آوری این قفس ها صادر شده است.

وی ورود پساب حاصل از پرورش ماهیان در قفس به محیط آبی، استفاده گسترده از ماهیان هرز برای تغذیه ماهیان، راهیابی گونه پرورشی به محیط دریا و در خطر قرار دریافت گونه های بومی را از چالش های اجرای پروژه های پرورش ماهیان در قفس دانست و یادآور شد: اثرات زیست محیطی پرورش ماهیان در قفس بستگی زیادی به گونه ماهیان پرورشی، نوع غذا و عملیات نوزاد گاهی دارد.

مهدی نیا همچنین به چالش های زیست محیطی ناشی از ریزش غذا و مدفوع آبزیان در بستر دریا اشاره نمود و ادامه داد: مواد حاصل از تجزیه متابولیکی به وسیله مدفوع وارد محیط دریا می گردد، علاوه بر آن موکوس ها و فلس های کنده شده از ماهیان در هنگام تمیزکاری تورها وارد دریا می گردد.

به گفته وی، مطالعات صورت گرفته در هنگ کنگ نشان می دهد که به ازای هر تن ماهی 1.8 تن مواد مغذی به وسیله تورهای پرورش ماهی وارد محیط دریا می گردد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی، اظهار کرد: علاوه بر آن ترکیبات استفاده شده در ساخت قفس ها مانند تثبیت کننده ها، رنگدانه ها، نرم کننده ها و مواد ضد جلبک تورها نیز به داخل آب وارد می گردد.

این محقق پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی، خاطر نشان کرد: آنالیز های ما نشان می دهد که در مورد مواد مغذی ضروری است که علاوه بر آنالیز تغییرات اقلیمی به سطح تروفیکی مناطق و اعماق مختلف توجه گردد، چون مکان مناسب استقرار قفس باید بر اساس تروفیکی آن منطقه صورت گیرد و مکان هایی که دارای سطح تروفیکی بالایی هستند، امکان شکوفایی جلبکی را پس از فعالیت آبزی پروری خواهند داشت.

وی افزود: در دسترس بودن سیلیس محلول می تواند تاثیر بارزی بر روی گونه های غالب جوامع فیتوپلانکتون داشته باشد.

به گفته وی، نتایج مربوط به سیلیکات با گزارش سازمان شیلات همخوانی خوبی دارد، ولی در بیشتر ایستگاه ها با افزایش عمق، از سطح به عمق میزان سیلیکات افزایش قابل توجهی نشان می دهد.

مهدی نیا، نیترات را یکی از مهمترین منابع ازت برای شکوفایی فیتو پلانکتون ها در زیست بوم دریایی دانست و اضافه نمود: آنالیز ما نشان داد که در تمام ایستگاه ها میزان نیترات آب در عمق بیشتر است.

به گفته وی، میزان نیترات با افزایش عمق بیشتر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شکست پروژه پرورش ماهیان در قفس در صورت رعایت نکردن نکات زیست محیطی دریا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکست پروژه پرورش ماهیان در قفس در صورت رعایت نکردن نکات زیست محیطی دریا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید