شناسایی آثار کم نظیر هخامنشی در پاسارگاد

به گزارش وبلاگ دابی دابی، آنالیز های باستان شناسی در پاسارگاد به شناسایی آثاری مانند تپه ها، محوطه ها، سد، معدن، انواع قبر، قنوات، پایه های پل و آسیاب ها از دوره پیش از تاریخ، تاریخی، فراهخامنشی، ساسانی و اسلامی منجر شد.

شناسایی آثار کم نظیر هخامنشی در پاسارگاد

به گزارش وبلاگ دابی دابی، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، فرهاد زارعی کردشولی، سرپرست هیات آنالیز باستان شناسی شهرستان پاسارگاد با اعلام این خبر، آنالیز های باستان شناسی را یکی از نخستین روش ها برای کشف زیرساخت های حکومتی در دوره هخامنشی و سایر دوره های باستانی دانست و گفت: بر همین اساس، پروژه آنالیز باستان شناسی شهرستان پاسارگاد با دشت هایی مستعدی در نزدیکی دشت پاسارگاد، کلید خورد.

این باستان شناس اضافه کرد: از ابتدای این آنالیز پیمایشی تا به امروز آثار متعددی از دوه پیش از تاریخ شامل غارها و پناهگاه های صخره ای از دوره پارینه سنگی جدید و فرا پارینه سنگی،تپه ها و محوطه های پیش از تاریخ (با فرهنگ های پیش از تاریخی باکونB,Aو لپوی) شناسایی شد.

شناسایی آثار کم نظیر هخامنشی

به گفته زارعی از دوره تاریخی(هخامنشی) نیز آثار کم نظیری مانند محوطه میان جاده ای با وسعت بیش از 35 هکتار با پلان هندسی بسیار منظم، کانال های موسوم به جوی دختر به طول بیش از 50 کیلومتر، سد هخامنشی سر پنیران و معدن سنگ ابوالوردی شناسایی شد.

او با اشاره به کشف آثار دیگری از این محوطه به دنبال انجام آنالیز ها مانند انواع قبور خرسنگی،توده سنگی(خرفخانه)،حفره سنگی،استودان،کارگاه های استحصال مواد غذایی(شیره انگور)،کارگاه ذوب فلز ادامه داد: در این محوطه، مکان های استقراری مهمی از دوره فراهخامنشی تا ساسانی نیز وجود دارد.

به گفته این باستان شناس ، از دوره اسلامی نیز قبرستان هایی با سنگ قبرهای نفیس، تعدادی قلعه، قنوات،آسیاب،عمارت قدیمی و پایه های پل نیز شناسایی شدند.

سرپرست هیأت آنالیز باستان شناسی شهرستان پاسارگاد در ادامه با بیان این که پس از سرانجام آنالیز دشت پاسارگاد، نواحی همجوار نیز مانند دشت سعادت شهر،رشته کوه های کوچکک و تنگه بلاغی مورد آنالیز باستان شناسی قرار می گیرند، اضافه کرد: آنالیز باستان شناسی شهرستان پاسارگاد استان فارس ، توسط تیمی مجرب، شامل کارشناسان پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از اطراف مجموعه میراث جهانی پاسارگاد شروع شده و به جنگل گود بنه و منطقه چاه بید ختم می گردد.

این باستان شناس، در ادامه با اشاره به شروع کاوش های باستان شناسی پاسارگاد در سال های 1307 تا 1310 اظهار کرد: باستان شناسانی مانند هرتسفلد،استروناخ،علی سامی، اسلامی اقدام به کشف مجموعه ای از کاخ ها و باغ و تاسیسات پشتیبانی و دفاعی کردند.

به گفته زارعی، کشفیات اجرا شده در بخش شاه نشین پاسارگاد اجرا شده و اطلاعات کمتری از محل زندگی باقی مردم پایتخت یا زیر ساخت های حکومتی در کل دشت و نواحی همجوار استخراج شد.

اهمیت پاسارگاد در تاریخ

سرپرست هیات آنالیز باستان شناسی شهرستان پاسارگاد با تاکید بر اهمیت تاریخی این شهرستان در تاریخ ایران گفت: زرین ترین برگ تاریخ چند هزار ساله این کشور پهناور در این شهرستان رقم خورد و در 2570 سال قبل، مردی خوشنام و بزرگ، اقدام به خلق اثری بی بدیل مانند پاسارگاد کرد.

او بیان نمود: کوروش اقدام به ساخت اولین پایتخت امپراطوری گسترده پارس در دشت پاسارگاد کرد و خالق آثار ارزشمندی مانند آرامگاه،کاخ های دروازه،بار عام و اختصاصی ،استحکامات دفاعی تل تخت، پردیس شاهی(اولین باغ با بقایای مستند)، برج سنگی و محوطه مقدس شد و از همین جا نخستین بیانیه شناخته شده حقوق بشر را نوشت و به دیگر نقاط امپراطوری پهناور پارس گسیل داد.

سرپرست هیأت آنالیز باستان شناسی شهرستان پاسارگاد اضافه کرد: شهرستان پاسارگاد در شمال استان فارس قرار گرفته و از شمال به شهرستان خرمبید، از شرق به شهرستان ارسنجان، از غرب به شهرستان اقلید و از جنوب به شهرستان مرودشت ختم می گردد .این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و پاسارگاد است که شامل دشت های سعادتشهر(دشت کمین)،دهستان سرپنیران،دشت پاسارگاد،تنگ بلاغی، ارتفاعات کوه کوچکک(یا کوشکک)،جنگل گود بنه و جنگل چاه بید است.

زارعی کردشولی اضافه کرد: وجود رودخانه دائمی پلوار (سیوند) و دشت های مرغوب و حاصلخیزی مانند دشت سعادتشهر، دشت پاسارگاد و تنگه بلاغی باعث توجه و تجمع انسان ها از دوره پیش از تاریخ تا عصر حاضر در این پهنه از کشور شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شناسایی آثار کم نظیر هخامنشی در پاسارگاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی آثار کم نظیر هخامنشی در پاسارگاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید