درباره اسکای فال، موشک راهنمایی شونده با موتور هسته ای روسیه

به گزارش وبلاگ دابی دابی، انفجار در جریان آزمایش یک موشک راهنمایی شونده با موتور هسته ای در هفته پیش باعث کشته شدن 7 تفر و اوج گیری پرتوهای رادیواکتیو در منطقه شد.

درباره اسکای فال، موشک راهنمایی شونده با موتور هسته ای روسیه

به نوشته سایت Quartz این حادثه در روسیه وخیم ترین مورد آزادی مواد رادیواکتیو از زمان حادثه نیروگاه اتمی فوکوشیما در ژاپن در سال 2011 است و خطرات تمایل قدرت های دنیای به گسترش سلاح های هسته ای شان را نشان می دهد.

  • هشدار بحران هسته ای ژاپن در حد چرنوبیل

موشک های راهنمایی شونده معمول دارای یک موتور جت در خاتمه و یک کلاهک انفجاری در سرشان هستند. موتور جت می تواند این بمب را با سرعت بسیار بالا و در ارتفاع بسیار پایین برای فرار از دفاع های راداری به هدفش برساند. اما محدودیت سوختی که این موشک ها برای موتورشان حمل می نمایند، باعث می گردد بردشان محدود گردد.

اگر به جای موتور جت در این موشک ها از یک موتور با قدرت به دست آمده از یک راکتور هسته ای مینیاتوری استفاده گردد، این موشک از لحاظ نظری می تواند زمان پروازی بی نهایت داشته باشد. چنین موشکی می تواند برای روزها و هفته ها پرواز کند و به دنبال هدفهایش حتی در صورت لزوم در آن سوی دنیا بگردد.

اما طراحی چنین موشکی کار سختی است. آمریکا در دوران جنگ سرد کوشش کرد موشکی با موتور هسته ای بسازد. اما این کوشش که طرج پلوتو نامیده شد، نتوانست جای ایمنی برای آزمایش یک رآکتور هسته ای پرنده که مواد رادیواکتیو را از عقبش خارج می کرد، پیدا کند و آمریکایی ها نتوانست موتوری هسته ای بسازند که مواد رادیواکتیور را از خود خارج نکند.

روسیه در سال 2017 مدعی بوده است که توانسته است یک موشک با موتور هسته ای که آن را 9M730 بوروستینک می نامد، بسازد. اما مقامات آمریکایی و کارشناسان مستقل که این موشک را SSC-X-9 اسکای فال می نامند، در این باره تردید داشته اند. روسیه پس از آزمایش سال 2017 یک ویدئوی کوتاه از این موشک در حال پرواز منتشر کرد، اما این ویدئو آنقدر طولانی نبود که نشان دهد سامانه رانش هسته ای این موشک واقعا کار می نماید.

بعد در 17 مرداد در نزدیکی یک پایگاه نظامی در ننوسکا، شهرکی در شمال غرب روسیه حادثه مرگباری در هنگام آزمایش این موشک پیش آمد. مقامات ارشد روسی در مراسم تدفین پنج نفر از هفت دانشمندی که در این حادثه کشته شدند، حضور یافتند و آنان را قهرمان خواندند.

معلوم نیست که در جریان این آزمایش دقیقا چه مسئله ای پیش آمده است، اما جفر لویس پژوهشگر کنترل سلاح در انستیتوی مطالعات بین المللی میدل بری می گوید شواهد بیانگر انفجاری در حین آزمایش آزمایش موتور موشک در سکوی دریابی است.

تصاویر ماهواره ای تجهیزات آزمایش موشک و یک کشتی ویژه حمل مواد رادیواکتیور را در محل نشان می دهد و سازمان پیمان ممنوعیت فراگیر آزمایش هسته ای آزادی مواد رادیواکتیو در محل را شناسایی نموده است.

واکنش رسمی روسیه به این حادثه با تاخیر و مردد بود و در ابتدا گزارش ها درباره افزایش پرتوتابی رادیواکتیو در محل را سانسور کرد، اما در نهایت وقوع حادثه را پذیرفت، روندی که شبیه واکنش اتحاد شوروی به حادثه نیروگاه هسته ای چرنوبیل بود.

لویس می گوید: این سامانه جنگی احتمالی به این زودی ها عملیاتی نخواهد شد و بنابراین نباید بیش از حد نگران بود.

اما در دنیای که به نظر می رسد آمریکا و روسیه به دنبال خارج شدن از موافقت نامه های کنترل تسلیحات هستند، نگران نبودن ساده نیست.

  • روسیه پیمان منع موشک های هسته ای میان برد و کوتاه برد را تعلیق کرد

منبع: همشهری آنلاین

به "درباره اسکای فال، موشک راهنمایی شونده با موتور هسته ای روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره اسکای فال، موشک راهنمایی شونده با موتور هسته ای روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید