ایران چهارشنبه پاسخ متقابل به خروج آمریکا از برجام می دهد

به گزارش وبلاگ دابی دابی، ایسنا نوشت: روز چهارشنبه هفته جاری برنامه های مرحله ای ایران برای انجام اقدامات متقابل در برابر خروج امریکا از برجام اعلام خواهد شد.

ایران چهارشنبه پاسخ متقابل به خروج آمریکا از برجام می دهد

برنامه های پیش بینی شده در چارچوب بندهای 26 و 36 برجام بوده و فعلاً موضوع خروج از برجام مطرح نیست.کاهش جزئی و کلی بعضی تعهدات ایران و شروع بخشی از فعالیت های هسته ای که انجام آن در چارچوب برجام متوقف شده بود،اولین گام ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و همچنین بدعهدی کشورهای اروپایی در اجرای تعهداتشان است.

راه برای دیپلماسی باز است و اقدامات مرحله ای ایران فرصت مجددی است به دیپلماسی و طرف های مقابل که جهت اشتباه یکجانبه گرایی را تصحیح نمایند و به نقطه گذشته و عمل به تمام مفاد برجام برگردند.

هم چنین مقامات اتحادیه اروپا که در یک سال گذشته تنها به ارائه وعده های اجرا نشده اکتفا نموده اند به صورت غیر رسمی در جریان این تصمیم قرار گرفته اند.

بنابر پیگیری خبرنگار ایسنا از منابع آگاه احتمالا رییس جمهور این خبر را روز چهارشنبه به صورت رسمی اعلام خواهد نمود. طبق بند 26 برجام، در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهدات، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

بند 26- اتحادیه اروپایی فارغ از فرآیند حل و فصل اختلافات پیش بینی شده در برجام، از بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم هایی که اجرای آن ها را وفق این سند لغو نموده است، خودداری می نماید. هیچ گونه تحریم جدید هسته ای شورای امنیت و هیچ گونه تحریم جدید هسته ای اتحادیه اروپایی یا اقدامات محدودیت ساز وجود نخواهد داشت. ایالات متحده، با حسن نیت، نهایت کوشش خود را برای دوام برجام و پیشگیری از ایجاد تداخل در تحقق متمتع شدن ایران از لغو تحریم های تعیین شده در پیوست 2 به عمل خواهد آورد. دولت ایالات متحده فارغ از فرآیند حل و فصل اختلافات پیش بینی شده در این برجا، در چارچوب نقش تعیین رئیس جمهور و کنگره، از بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم های تعیین شده در پیوست 2 که اعمال آن ها را وفق این برجام متوقف نموده است، خودداری می نماید. دولت ایالات متحده، در چارچوب نقش تعیین رئیس جمهور و کنگره، از اعمال تحریم های جدید مرتبط با برنامه هسته ای خودداری خواهد نمود. ایران اعلام نموده است که تحمیل یا بازگرداندن تحریم های تعیین شده در پیوست دو یا وضع تحریم های جدید هسته ای را به منزله مبنایی برای توقف کلی یا جزئی اجرای تعهدات خود وفق این برجام، تلقی خواهد نمود.

بر اساس بند 36 اگر موضوع اختلافی با طی مراحل این بند فیصله نیافت شاکی می تواند این امر را به عنوان مبنای توقف کلی و یا جزئی اجرای تعهدات اش وفق برجام قلمداد نموده و یا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ کند که معتقد است موضوع مصداق عدم پایبندی اساسی بشمار می آید.

بند 36 - چنانچه ایران معتقد باشد که هر یک یا کلیه اعضای گروه 1 + 5 تعهدات خود را طبق این برجام رعایت ننموده اند، ایران می تواند موضوع را به منظور حل و فصل به کمیسیون مشترک ارجاع نماید؛ به همین ترتیب، چنانچه هر یک از اعضای گروه 1 + 5 معتقد باشد که ایران تعهدات خود را طبق برجام رعایت ننموده است، هر یک از دولت های گروه 1 + 5 می تواند اقدام مشابه به عمل آورند. کمیسیون مشترک 15 روز زمان خواهد داشت تا موضوع را فیصله دهد، مگر اینکه این زمان با اجماع تمدید گردد. متعاقب آنالیز کمیسیون مشترک، چنانچه هر عضو معتقد باشد که موضوع پایبندی فیصله نیافته است، می تواند موضوع را به وزیران امور خارجه ارجاع دهد. وزیران 15 روز وقت خواهند داشت تا موضوع را فیصله دهند، مگر اینکه این زمان با اجماع تمدید گردد. پس از آنالیز کمیسیون مشترک، به موازات یا به جای آنالیز در سطح وزیران، عضو شاکی یا عضوی که اجرای تکالیفش زیر سوال بوده است می تواند درخواست نماید که موضوع توسط یک هیأت مشورتی که متشکل از سه عضو خواهد بود (یکی از سوی هر یک از طرف های درگیر در اختلاف و طرف سوم مستقل) آنالیز گردد. هیأت مشورتی می بایست نظریه غیر الزام آوری را در مورد موضوع پایبندی ظرف 15 روز ارائه نماید. چنانچه، متعاقب این فرایند 30 روزه موضوع فیصله نیابد، کمیسیون مشترک در کمتر از 5 روز نظریه هیأت مشورتی را با هدف فیصله موضوع آنالیز خواهد نمود. چنانچه موضوع کماکان به نحوی مورد رضایت طرف شاکی فیصله نیافته باشد، و چنانچه طرف شاکی معتقد باشد که موضوع، مصداق عدم پایبندی اساسی است، آنگاه بر اساس مندرجات برنامه جامع اقدام مشترک صفحه 18، طرف می تواند موضوع فیصله نیافته را به عنوان مبنای توقف کلی و یا جزئی اجرای تعهدات اش وفق برجام قلمداد نموده و یا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ کند که معتقد است موضوع مصداق عدم پایبندی اساسی بشمار می آید.

به گزارش ایسنا، چهارشنبه 18 اردیبهشت (8 می)، سالگرد خروج آمریکا از برجام است.

2323

منبع: خبرآنلاین

به "ایران چهارشنبه پاسخ متقابل به خروج آمریکا از برجام می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران چهارشنبه پاسخ متقابل به خروج آمریکا از برجام می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید