افشای نقش امارات در استخدام مزدوران سودانی در لیبی

به گزارش وبلاگ دابی دابی، یک نهاد حقوق بشری از نقش دولت امارات در جذب مزدوران سودانی برای جنگ در کنار شبه نظامیان خلیفه حفتر در لیبی، پرده برداشت.

افشای نقش امارات در استخدام مزدوران سودانی در لیبی

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دابی دابی، دیده بان اروپایی- مدیترانه ای حقوق بشر روز چهارشنبه (دیروز) با اعلام اینکه دولت امارات متحده عربی از مزدوران سودانی برای جنگ با دولت وفاق ملی لیبی استفاده می نماید؛ این نیروها را به نقض فجیع حقوق بشر متهم کرد.

این سازمان بین المللی (مستقر در ژنو)، در وبگاه خود نوشته است که مزدوران سودانی که برای امارات کار می نمایند، در کنار تأمین امنیت چاههای نفتی و زندان ها، دست به کشتار غیر نظامیان و قاچاق انسان می زنند.

در گزارش این سازمان آمده است که تعداد بسیاری از این مزدوران پیش از این نیز سابقه حضور در درگیری های منطقه دارفور در غرب سودان با نیروهای دولتی را داشتند.

روزنامه گاردین انگلیس نیز روز سه شنبه نوشت که سه هزار مزدور سودانی برای جنگ در کنار شبه نظامیان وابسته به خلیفه حفتر علیه دولت وفاق ملی لیبی، وارد این کشور شده اند.

دیده بان اروپایی- مدیترانه ای حقوق بشر در گزارش خود با چندین تن از نیروهای سودانی به گفت و گو نشسته و از آن ها در مورد چگونگی ورودشان به لیبی و حضور در میان شبه نظامیان خلیفه حفتر و سلاح هایی که در دست دارند و همچنین میزان دستمردی که دریافت می نمایند؛ سؤال نموده است.

یکی از این افراد گفت که در ازای دریافت ماهانه 22 دلار به لیبی آمده و در شهر غریان (100 کیلومتری جنوب طرابلس) برای خلیفه حفتر می جنگد. او همچنین گفت که با خود 25 نفر دیگر را نیز به وسیله بیابان به لیبی آورده است.

دو نفر دیگر نیز گفتند که عضو نیروهای واکنش سریع وابسته به ارتش سودان هستند و به همراه گروهی از سودانی ها به وسیله کشور چاد ابتدا به شهر بنغازی وسپس به شهر سرت و از آنها وارد شهر غریان شده اند.

تیم کارشناسان کمیته تحریم های بین المللی علیه لیبی نیز اخیرا در گزارش خود از ورود 1000 نیروی واکنش سریع ارتش سودان در ماه ژوئیه به لیبی و استقرار در منطقه الجفره در جنوب این کشور خبر داده است.

نقش دولت امارات متحده عربی

دیده بان اروپایی- مدیترانه ای حقوق بشر در ادامه گزارش خود به افشای نامه سفارت امارات در خارطوم به وزارت خارجه سودان در ماه می 2019دست زد که در آن دولت امارات از سودان خواسته است تا اجازه فرود دو فروند هواپیمای ترابری نظامی C130 و G17 وابسته به نیروی هوایی امارات در فرودگاه الجنینه در غرب سودان را بدهد. هواپیماهایی که برای انتقال نیروهای سودانی به لیبی مورد استفاده قرار گرفته است.

این سازمان حقوق بشری در ادامه با بیان اینکه دولت امارات در نقض حقوق بشر به دست نیروهای سودانی، مسئولیت مستقیم دارد؛ اقدام امارات برای انتقال مزدوران از سودان به لیبی را یک رسوایی دانست و از کمیته کارشناسان بین المللی خواست تا در مورد میزان نقض حقوق بشر در لیبی و مسئولیت کشورهای دیگر در این امر تحقیق کند.

شبه نظامیان وابسته به خلیفه حفتر از چهار آوریل (15 فروردین) عملیات تسلط بر شهر طرابلس، پایتخت لیبی را شروع نموده اند. این شهر در کنترل دولت وفاق ملی لیبی واقع شده است. نهادی که مورد تأیید سازمان ملل است.

همزمان با بی نتیجه بودن این درگیری ها، محوربندی های بین المللی نیز در حمایت از دو طرف درگیری شکل گرفته است. دولت های امارات و مصر از خلیفه حفتر و ترکیه و قطر نیز از دولت وفاق ملی لیبی پشتیبانی می نمایند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "افشای نقش امارات در استخدام مزدوران سودانی در لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای نقش امارات در استخدام مزدوران سودانی در لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید