افزایش حقوق کارمندان در سال آینده چقدر است؟

به گزارش وبلاگ دابی دابی، گرچه هنوز وضعیت حقوقی کارمندان در بودجه سال آینده تعیین نیست ولی ظاهرا با توجه به منابع دراختیار دولت، درصد افزایش حقوق کارکنان تفاوت چندانی با سال جاری نداشته و بعید نیست با متوسط 20 درصد پیشنهاد شود.

افزایش حقوق کارمندان در سال آینده چقدر است؟

ایسنا نوشت: لایحه بودجه 1399 اکنون در مرحله بررسی و تدوین قرار داشته و تا نیمه آذرماه به مجلس ارئه می شود. این در حالی است که در جریان برآورد هزینه و درآمد بودجه، ارقام مربوط به حقوق از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چراکه عمده هزینه جاری دولت را حقوق و دستمزد تشکیل داده و سالانه حجم بالایی از بودجه عمومی را صرف خود می کند، بر این اساس برآورد هزینه های حقوقی و متناسب سازی آن با منابع در اختیار دولت مورد توجه است.

آنطور که تا کنون مسئولان سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده اند، بودجه 1399 متفاوت از سال های گذشته خواهد بود؛ به طوری که در مهمترین تغییرات منابع نفتی از هزینه های جاری که تا 80 درصد آن را حقوق و دستمزد در برمی گیرد کنار گذاشته می شود. در این حالت هزینه های جاری دولت قرار است از طریق سایر بخش ها یعنی مالیات، اوراق و یا احتمالا حذف بخشی از یارانه پنهان و سایر درآمدها تامین شود.

اما اینکه در تغییرات جدید بودجه با توجه به کاهش درآمدهای نفتی و خروج آن از حقوق کارکنان، روند افزایش حقوق برای سال بعد چگونه خواهد بود، موضوعی است که گرچه هنوز کاملا مشخص نیست اما پیگیری آن از این حکایت دارد که احتمالا هزینه های جاری در بودجه سال آینده تغییر قابل توجهی نسبت به سال پیدا نکند و در این شرایط درصد افزایش حقوق کارکنان نیز اختلاف چندانی با سال جاری نخواهد داشت.

برای سال جاری دولت حدود 448 هزار میلیارد تومان منابع عمومی در بودجه داشت که با کاهش درآمدها دست به اصلاح زده و آن را تا 386 هزار میلیارد تومان کاهش داد. در این بین هزینه های جاری که 350 هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی را تشکیل داده بود تا مرز 300 هزار میلیارد تومان کم شد. از این رو در سال آینده نیز اگر هزینه های جاری حدود 350 هزارمیلیارد یا حدی بالاتر باشد، افزایش حقوق بالاتر از متوسط 20 درصد را به دنبال نخواهد داشت.

البته باید حقوق کارکنان متناسب با تورم تغییر کند که در حال حاضر حدود 42 درصد سالانه بوده و برای نقطه به نقطه به 35 درصد می رسد که نسبت به ماه های اخیر تا حدودی کاهشی بوده است و بسته به پیش بینی سال بعد حقوق به تناسب آن افزایش یابد.

اما برای سال جاری افزایش حقوق کارکنان از زمان تدوین لایحه بودجه 1398 تا چند ماهی که از اعمال آن در سال 1399 گذشت با اختلاف نظرهایی بین دولت و مجلس همراه بود. دولت پیشنهاد افزایش 20 درصد به طور یکسان را به مجلس برد ولی نمایندگان با آن مخالفت کرده و در نهایت رشد 400 هزار تومانی به طور یکسان و افزایش حداکثر 10 درصدی مصوب شد.

با این حال مدت ها در نحوه اجرای همین مصوبه نیز ایراداتی از سوی مجلس به دولت وارد بود که در نهایت هم مشخص نشد که درصد افزایش حقوق کارکنان به چه ترتیبی اعمال و دولت و مجلس اختلاف در این رابطه را حل و فصل کردند.

منبع: همشهری آنلاین

به "افزایش حقوق کارمندان در سال آینده چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حقوق کارمندان در سال آینده چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید