افزایش بی حساب و کتاب شهریه در مدارس غیردولتی

به گزارش وبلاگ دابی دابی، زهرا اشرف زاده- البرز- خبرنگار:فصل ثبت نام مدارس فرارسیده و رفتن از یک مدرسه به مدرسه دیگر و بررسی شهریه این مدارس و مطابقت آن با امکانات مدرسه به یکی از دغدغه های خانواده ها تبدیل شده است.

افزایش بی حساب و کتاب شهریه در مدارس غیردولتی

با وجود این که چند سالی می شود وزارت آموزش و پرورش برای برقراری عدالت آموزشی و یکسان سازی شهریه مدارس غیردولتی الگویی طراحی کرده تا مدیران مدارس بر اساس آن از خانواده ها شهریه دریافت کنند، اما این الگو در کمتر مدرسه غیردولتی اجرا می شود و میزان افزایش شهریه مدارس، منطقه به منطقه و حتی مدرسه به مدرسه متفاوت است و راه های متفاوتی برای دور زدن این قانون توسط مدارس غیردولتی وجود دارد.

  • هزینه های اضافی مدارس غیردولتی

یکی از والدینی که فرزند کلاس هفتمی خود را در یک مدرسه غیردولتی در گوهردشت ثبت نام کرده، با اشاره به هزینه های اضافی ای که این مدارس دریافت می کنند، می گوید: درست است هر سال شهریه ثابت مشخص می شود، اما وقتی برای ثبت نام می رویم، فهرست بلندبالایی از هزینه های جانبی مانند سرویس رفت وآمد مدرسه، لباس فرم و لباس ورزش، پول صبحانه و ناهار، هزینه کتاب های تست، کلاس های فوق برنامه درسی، اردوهای علمی، فرهنگی و تفریحی، کلاس های ورزشی و معلم های سطح بالا جلوی ما می گذارند که مجبوریم قبول کنیم.

فریبا اشجعی می افزاید: معمولا این مدارس به هیچ وجه شهریه را یک جا نمی گیرند، بلکه ابتدا یک چک به مبلغ مصوب آموزش و پرورش دریافت می کنند. سپس والدین مجبورند باقی مبلغ را به صورت چک های دیگر با عناوین مختلف که شامل خدمات آموزشی خارج از برنامه آموزش و پرورش است، به مدرسه تحویل دهند. وی در پاسخ به این که چرا فرزندش را در مدرسه دولتی ثبت نام نمی کند، می گوید: 2 سال خواستم این کار را انجام دهم، اما وقتی برای ثبت نام رفتم و فضای فرسوده آن را دیدم پشیمان شدم. کیفیت پایین فضای فیزیکی مدرسه، معلم های بی انگیزه، روش های آموزشی یکنواخت که معلم محور است و کلاس های بی روح باعث شده در این مدت میلیون ها تومان هزینه کنم تا حداقل فرزندم در آموزش دچار ضعف نباشد وگرنه چه کسی دوست دارد که با حقوق کارمندی این هزینه های گزاف را هر سال متقبل شود. اشعجی با اشاره به کیفیت پایین برخی معلم های دوره ابتدایی اضافه می کند: برخی از معلم های این مدارس هیچ تخصصی در این زمینه ندارند و افرادی با تحصیلات غیرمرتبط هستند که به دلیل این که موسس ها حقوق کمی پرداخت کنند، آنها را به کار می گیرند.

  • شکایت های بی نتیجه

یکی دیگر از والدینی که در جست وجوی مدرسه ای برای دخترش در مقطع دوره سوم متوسطه است، می گوید: رقم های پیشنهادی مدارس متفاوت است. مدرسه ای 15 میلیون و مدرسه ای دیگر حدود 6 میلیون می گیرد، با توجه به این که سال سوم متوسطه مقطع حساسی است و دانش آموزان باید برای کنکور درس بخوانند بهانه های مختلفی مانند به کارگیری معلم های متخصص کنکور برای دریافت شهریه بالاوجود دارد. معصومه عروجی ادامه می دهد: شکایت از مدرسه ها نیز راه به جایی نمی برد، چراکه وقتی برای اعتراض به آموزش و پرورش مراجعه می کنیم می گویند این مدارس رقابتی هستند و پولی که پرداخت می شود در قبال خدمات است.

  • الگوهای مشخص شهریه مدارس غیردولتی

رئیس آموزش و پرورش البرز درباره نحوه دریافت شهریه و معیار مشخص آن می گوید: مشخص شهریه این مدارس سلیقه ای نیست و سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی آموزش و پرورش الگویی را برای این مدارس مشخص کرده است. سالار قاسمی می افزاید: امکانات مدرسه، کیفیت معلم، فضای آموزشی، نوساز بودن مدرسه و حدود 10 مورد دیگر از جمله مواردی است که در مبلغ دریافت شهریه موثر است، بنابراین الگوی شهریه در مدارس غیردولتی از طریق وزارتخانه معین شده است و بر اساس آیتم های مدارس اعلام می شود.

وی عنوان می کند: میانگین شهریه ها در البرز در مقطع ابتدایی بین 5/3 تا 4 میلیون و در متوسطه اول و دوم بین 4 تا 6 میلیون تومان متغیر است. البته آیتم های ذکرشده هم در این بین تاثیرگذار است. وی در پاسخ به این که آیا با این شهریه ها مدارس غیردولتی می توانند کیفیت لازم را به دانش آموز ارائه بدهند یا خیر، می گوید: قطعا لازمه پیروزیت در حوزه آموزش و پرورش رویکرد کیفی است، چراکه تعلیم و تربیت با ذهن دانش آموزان سروکار دارد. امروز می گوییم مدرسه کیفی، معلم کیفی، چراکه نظام جامع کیفیت مطرح است، از طرفی محور اصلی کیفیت معلم است و بقیه موارد ابزاری در دست معلم است.

قاسمی درباره تدریس معلم های غیرمرتبط در این مدارس می افزاید: معلم خوب و باکیفیت نیز با ماهی 500 یا 600 هزار تومان تدریس نمی کند، اما وقتی مدرسه ای نوساز و هوشمند است، محیط خوب و امکانات بالایی دارد از معلم باکیفیت هم استفاده خواهد کرد، ضمن این که مدارس غیردولتی رقابتی است و انتخاب با مردم است که باید با تحقیق انتخاب کنند.

  • شرایط کیفی مدارس غیردولتی

مدیرکل آموزش و پرورش البرز با اشاره به شرایط کیفی مدارس غیردولتی عنوان می کند: نمی توان گفت شرایط در این زمینه ایده آل است، چراکه اگر اینطور بود، اکنون خروجی های مدارس به این صورت نبود که بعد از دیپلم دانش آموزان سردرگم شوند، با این وجود شعار ما در استان البرز ارتقای مستمر کیفیت است. سالار قاسمی می افزاید: اکنون ما 2 محور را دنبال می کنیم؛ اول ارتقای مدیریت در مدار و دوم نشاط تربیتی، یعنی اگر مدرسه ای مدیریت قوی و نشاط داشته باشد، قطعا دانش آموزان خروجی از آن پیروز خواهند بود.

  • چالش کیفیت آموزش

فضای خوب و امکانات مطلوب برای تحصیل از جمله مسائلی است که خانواده ها توجه ویژه ای به آن دارند و حاضرند با صرف هزینه های میلیونی آینده روشنی برای فرزندشان رقم بزنند. به عقیده این افراد مدارس دولتی با کلاس های درس قدیمی و نیمکت های فرسوده و کادر آموزشی نه چندان باانگیزه نمی تواند جوابگوی خواسته های آموزشی آنها باشد، از همین رو مدارس غیردولتی را ترجیح می دهند. اما مساله ای که وجود دارد این است که در سال های اخیر مدارس غیردولتی نیز آنطور که باید امکانات آموزشی خاصی ارائه نمی دهند.

به گزارش وبلاگ دابی دابی، در سال های اول تاسیس این مدارس هر یک از آنها برای باقی ماندن و حذف نشدن در میدان رقابت، تمام تلاش خود را در زمینه فضاهای آموزشی شیک و بزرگ، کادر آموزشی مجرب، کلاس های فوق برنامه و اردوهای تفریحی و علمی می کردند تا دانش آموزان بیشتری جذب کنند، اما اکنون کمتر شاهد این اقدامات هستیم.

یک کارشناس آموزشی که سابقه تدریس در 2 مدرسه دولتی و غیردولتی را دارد، با تاکید بر این که خانواده ها با تحقیق و بررسی باید مدرسه مناسب برای فرزند خود پیدا کنند، می گوید: کیفیت پایین ساختمان ها، سطح پایین کادر علمی، سطح پایین امکانات آموزشی مانند آزمایشگاه و فضاهای رفاهی، ورزشی و ... از جمله مسائلی است که در سال های اخیر بسیار زیاد شاهد آن هستیم.

نعیمه کیانی می افزاید: اجاره خانه های مسکونی قدیمی و به کارگیری نیروهای آموزشی کم تجربه و افرادی که تخصصی در حوزه آموزش ندارند، به دلیل کم بودن دستمزد به نوعی ضعف در سیستم تحصیل دانش آموزان مدرسه غیرانتفاعی را رقم زده است، این در حالی است که باید به ازای هزینه ای که پرداخت می شود، خدمات رسانی درخور و شایسته ای ارائه شود که در مدارس غیردولتی به نظر می رسد این مساله نتیجه برعکس دارد.

وی ادامه می دهد: برخی از مدارس غیردولتی به ویژه در مقطع متوسطه، به بهانه سطح بالای آموزشی با دریافت هزینه های گزاف، دانش آموزان با معدل بالا را جذب می کنند و با اعلام درصد قبولی بالا در کنکور سراسری نسبت به ثبت نام دانش آموزان اقدام می کنند. این در حالی است که در صورت ثبت نام دانش آموزان با معدل پایین تر این مورد نتیجه ای عکس در کنکور سراسری خواهد داشت و نقش آنها را در این خصوص قطعاً کمرنگ تر جلوه می داد.

کیانی می گوید: یکی از مشکلاتی که در مدارس غیردولتی وجود دارد این است که شأن معلم آنطور که باید رعایت نمی شود و در صورت کوچک ترین تذکر معلم از مدرسه اخراج می شود تا ضرر مالی به موسس نخورد. وی می افزاید: امیدوارم مسئولان آموزش و پرورش نظارت جدی تری بر مدارس غیردولتی داشته باشند. همچنین خانواده ها پس از بررسی، مدرسه ای خوب را برای فرزندان خود انتخاب کنند.

منبع: همشهری آنلاین

به "افزایش بی حساب و کتاب شهریه در مدارس غیردولتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش بی حساب و کتاب شهریه در مدارس غیردولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید