احاطه سیاره زهره با توده ابری عظیم

به گزارش وبلاگ دابی دابی، زهره از بسیاری جهات، از جمله اندازه و حجم، شبیه به کره ماست تا جایی که آن را خواهر زمین خوانده اند. اما جوّ زهره به کلی با جوّ اطراف زمین متفاوت است. حرارت سطح زهره 465 درجه سانتیگراد است و اتمسفر آن ترکیبی از اسید سولفوریک غلیط است.

احاطه سیاره زهره با توده ابری عظیم

یک ابر عظیم (اختلال جوی) که هرگز پیش از این در منظومه شمسی دیده نشده بود، بر فراز سیاره زهره (ناهید) سایه افکنده است. به گفته اخترشناسانی که این توده ابر را ردیابی کرده اند، این اختلال جوّی 35 سال از دید کارشناسان پنهان مانده بوده است.

اما سرانجام این اختلال جوّی در حدود 50 کیلومتری فراز سطح زهره به صورت یک ابر غلتان کشف شده است که عیان گر بخش قابل رویت این سیاره است.

زهره از بسکمک جهات، از جمله اندازه و حجم، شبیه به کره ماست تا جایی که آن را خواهر زمین خوانده اند. اما جوّ زهره به کلی با جوّ اطراف زمین متفاوت است. حرارت سطح زهره 465 درجه سانتیگراد است و اتمسفر آن ترکیبی از اسید سولفوریک غلیط است.

ابر هایی که زهره را احاطه کرده اند، به گونه ای رفتار می کنند که در دیگر سیارات منظومه شمسی دیده نشده است. این اختلال جوّی تازه کشف شده گاه تا 7500 کیلومتری خط استوای زهره کشیده می شود. اخترشناسان می گویند که دیواره ابر های اسیدی زهره دستکم از سال 1983 منظما هر پنج روز این سیاره را دور زده اند.

در بدو کشف این توده ابر، کارشناسان آن را به یک موج جوّی تشبیه کردند که پیرامون بخش اعظم زهره در حرکت بود. اما این نخستین اختلال جوّی در ارتفاعی چنین پایین است.

این کشف به پاسخ به سوال های دیگری در مورد زهره کمک می کند. این اختلال جوّی در ناحیه ای از سیاره کشف شده است که مسئول تاثیرات گلخانه ای است که زهره را چنین داغ می کند. این امواج همچنین می توانند به درک چگونگی پیوند میان سطح زهره و جوّ آن که تا به امروز بر اخترشناسان پوشیده بوده، کمک کند.

خاویه پرالتا، پژوهشگر در مرکز فضایی ژاکسا ژاپن که صدر تیم این تحقیقات است، می گوید: از آنجایی که این اختلال جوّی از ارتفاع 70 کیلومتری و بالای ابر قابل رویت نیست، تایید می کند که ماهیت این موج از اهمیت بسکمک برخوردار است.

ما سرانجام موجی یافته ایم که که می تواند ترکیب توده و انرژی (مومِنتوم) را از عمق اتمسفر به ابر های فوقانی انتقال دهد و آن را پراکنده کند. این موج، بنابراین، ترکیب توده و انرژی را دقیقا در نقطه ای که ما سریع ترین چرخش جوی زهره را در آن می بینیم، قرار می دهد. این مکانیزم مدت ها (برای اخترشناسان) در هاله ای از رمز و راز قرار داشته است.

پژوهشگران سپس این پدیده را در آرشیو تصاویر تاریخی 35 سال پیش زهره یافتند که موید همین ویژگی هاست. به رغم این واقعیت که این پدیده ده ها سال در اطراف زهره وجود داشته است، پژوهشگران نتوانسته بودند آن را در الگو های رفتاری این سیاره تکرار کنند. به همین دلیل درک این که این توده ابر چطور ایجاد می شود و از کجا نشات می گیرد، سخت بوده است.

پژوهشگران امیدوارند با دستیابی به داده های بیشتر و مطالعه زهره با دستگاه هایی از جمله تلسکوپ مادون قرمز سازمان فضایی آمریکا (ناسا) بتوانند به راز اختلال جوّی این سیاره پی ببرند. پژوهش های جدید با تصاویر مخابره شده توسط مدارپیمای آکاتسوکی سازمان ژاکسا انجام گرفته است که در نشریه ژئوفیزیکال ریسِرچ لِتِرز منتشر شده اند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "احاطه سیاره زهره با توده ابری عظیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احاطه سیاره زهره با توده ابری عظیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید