ابزار جدید فروش تعهدی بر روی 8 نماد بورسی و فرابورسی

به گزارش وبلاگ دابی دابی، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران از شروع ابزار جدید فروش تعهدی بر روی 5 نماد بورسی و 3 نماد فرابورسی از امروز در بازار سرمایه ایران اطلاع داد.

ابزار جدید فروش تعهدی بر روی 8 نماد بورسی و فرابورسی

به گزارش گروه مالی وبلاگ دابی دابی علی صحرایی در خصوص آغاز ابزار جدید فروش تعهدی گفت: ابزار جدید فروش تعهدی بر روی 5 نماد بورسی شامل ملی مس، ماشین سازی اراک، شرکت سرمایه گذاری سایپا، سیمان فارس و خوزستان و بانک تجارت و همچنین 3 نماد فرابورسی از امروز آغاز می گردد.

وی در خصوص سازوکار اجرایی ابزار فروش تعهدی گفت: سازوکار این گونه است کسی که سهام ندارد، به وسیله قرارداد وکالت به وکالت از دارنده سهام آن را در بازار می فروشد و این در خصوص نماد هایی که قیمت آن کاهنده است، انجام می گردد که اگر تحلیل این فروشنده، یعنی وکیل یا همان متقاضی درست باشد، بعد از آنکه دوره کاهش قیمت تمام شد، سهم با تقاضای مالک اصلی یا با تصمیم خود او از بازار خریداری شده و به مالک تحویل داده می گردد.

این ابزار 3 کارکرد دارد که یکی پوشش ریسک است؛ یعنی سهام را از تغییرات قیمت منتفع می نماید و در مقابل نوسانات بازار آن را پوشش می دهد. کارکرد دوم این است که ابزار نقدشوندگی بازار است که بازارگردان ها از آن استفاده می نمایند و کارکرد سوم این است که سهم در بازار دوطرفه خریدوفروش می گردد و سبدگردان ها در آن حضور دارند؛ بنابراین باید کسانی وارد ابزار فروش تعهدی شوند که تحلیل دقیقی از بازار داشته باشند و دارای ریسک و تحلیل باشند.

مدیرعامل بورس تهران در خصوص اینکه آیا این ابزار فروش تعهدی فقط مخصوص حرفه ای هاست، گفت: البته ممنوعیتی برای ورود افراد عادی نیست، اما باید کسانی وارد این ابزار شوند که تحلیل داشته باشند و افراد دارای ریسک پذیر و حرفه ای باشند.

وی در خصوص حجم سهامی که در ابزار فروش تعهدی قرار می گیرد، گفت: حداکثر 5 درصد از سهام شناور شرکت ها به صورت ابزار تعهد فروش قرار می گیرند و این کار به ماندگاری پول در بورس و نیز استفاده از تحلیل های مختلف و برای تثبیت بازار و همچنین بالا رفتن نقدشوندگی در بازار استفاده می گردد.

صحرایی در خصوص سود کسب شده در فروش تعهدی گفت: کارکرد این ابزار این گونه است که اگر سودی کسب گردد، هم نصیب مالک و هم نصیب متقاضی یعنی وکیل و کارگزار می گردد و در صورت افت قیمت سهام این افت نصیب متقاضی فروش سهام می گردد.

به گفته صحرایی اگر متقاضی پیش بینی می نماید، در صورت افت قیمت سهام در آینده آن سهام را بفروشد و از پیش بینی او از آب درآید، یعنی از زیان مالک جلوگیری نموده است و از کاهش سود او جلوگیری شده است و در زمانی که قیمت سهام بالا می رود آن را می فروشد و سودی کسب می نماید که در آن صورت سود هم برای متقاضی یا همان وکیل است که اصطلاحا شورت سلر نامیده می گردد و هم منافع آن به مالک سهام می رسد و مالک می تواند از منافع فروش سهام در صندوق های با درآمد ثابت یا سپرده بانکی سرمایه گذاری کند، بنابراین سود این ابزار به دو طرف یعنی مالک و متقاضی می رسد، اما اگر زیانی حادث شد، متوجه متقاضی فروش سهام است و مالک از زیان سهمی نمی برد.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران گفت: امروز ابزار جدید فروش تعهدی در 5 نماد بورسی و 3 نماد فرابورسی در مجموع در 8 نماد اجرا می گردد.

وی این را هم گفت: البته فروش سهام تعهدی به میزان نیم درصد از سقف قیمت مجاز در لحظه فروش انجام می گردد و در صورتی که شاخص کل بازار بیش از 2 درصد افت کند، یا شاخص هم وزن بیش از 1.5 درصد افت کند و یا نماد مورد معامله 3 درصد افت کند، فروش تعهدی متوقف می گردد.

صحرایی همچنین تأکید کرد: در ابزار فروش تعهدی هم محدودیت حجم وجود دارد که تا 5 درصد سهام شناور شرکت هاست و هم محدودیت قیمت وجود دارد و نیز کسانی که ممنوعیت متقاضی شدن دارند، مانند سهام داران عمده ای که 5 درصد سهام یک شرکت را دارند و یا اعضای هیأت مدیره شرکت ها به عنوان دارنده اطلاعات نهانی اجازه فروش تعهدی ندارند و تنها کسانی به عنوان متقاضی در موقعیت فروش تعهدی قرار می گیرند که به وکالت از مالک سهام باشند و حجم آن نیز تا 5 درصد از سهام شناور خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ابزار جدید فروش تعهدی بر روی 8 نماد بورسی و فرابورسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابزار جدید فروش تعهدی بر روی 8 نماد بورسی و فرابورسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید